02/06/2008

af Kim Stagaard

HATS er blevet ramt af Grease-feber

HATS - Helle Amatørteater Samvirke - opfører til november musicalen Grease. I den kommende weekend afholdes der infomøder og optagelsesprøver.
Der bliver plads til alle - både sportsidioterne, nørderne, T-Birds og og Pink Ladies.
Det forsikrer Gert Møller Jensen, som HATS igen har sikret sig som instruktør.
Han glæder sig til at se fremmødet til sang-, danse- og improvitationsprøverne og håber at se mange nye ansigter.

Brug for mange
Der er 10 hovedroller og 5-7 biroller, som skal besættes.
- Men derudover er der nærmest brug for så mange som muligt til at skabe den helt rigtige high school-stemning, pointerer Gert Møller.
Til opførelsen skal der også være et stationært kor, som kun skal synge backstage.
Dem, der går efter en hovedrolle, skal synge “Sandy” eller “Hopelesly devoted to you”. Alle andre kan frit vælge en sang.
Weekendens optagelsesprøver finder sted på Agerbæk Skole og begynder både lørdag og søndag efter informationsmødet kl. 10.
- Det bliver stille og roligt. Vi holder det over to dage for at give så mange som muligt mulighed for at møde op, forklarer Gert Møller.
• Tilbage til avisens forside